jak to šlo

Jak jsem rostl

Vidím to pozitivně

Ve dvou letech věku

O něco postarší

V zimě u Holcového, ten vyšší, lyže "home made", pamatuji si, jak je otec napařoval, ohýbal

S Tatrou u Bečvy pod Juřinkou. Pamatuji, že se s ní jelo v létě i na Bumbálku, kolem Masarykovy chaty, tedy torza a v jakési chalupě u někoho se přespalo

Valach v hluckém kroji

Kdy ??? To ucho mně mírně odstává furt.

Tady jsem se narodil (nikoli ve Vsetíně), nějakou dobu žil, oplocení se sklem mělo výhodu, že když šly žalovnice se školní stížností (některé se i přihlásily dobrovolně, že stížnost doručí), že se zavřela branka, trochu větší, odpojil zvonek a vychechtával jsem se jim. Pod schodami vchodu do domu byl takový vlhký sklípek, tam jsem měl schované cigarety tehdejší doby - Lipa, Partyzánky. Stavěno 1929, Thein Arnošt a Hedvika, zahynuli s potomky v Malém Trostinci 1942. Naproti bydlel v téměř identickém domě London Zikmund (čestný hrob na hřbitově v Krásnu). Ulice nebyla zpevněná, tak po dešti se stavěly potoky, přehrady.
V zimě se pěkně klouzalo a to některým vadilo. Vodovod se táhl později (ve sklepě byla studna), pro popel jezdily koně, pak traktor s vlečkou, poštovní vůz s koněm. Od jednoho pošťáka jsem dostával známky.

Na kole Pionýr jsem se učil jezdit na dvoře slévárny, pamatuji si jak jsem jel kolem stěny a prsty ji dřel. Tady jsme se učili lyžovat z "Kopečka" pod Oborou mezi "ostravkou" a "rožnovkou", viz válečnou historii, jinak na louce vedle Obory. Pak též na Potůčkách a od Holců. Vrcholem bylo sjet zgrapu přes trať kde jsou dnes garáže. Helštýn, povídalo se, že je zde chodba ze zámku, no možné to je, ale kdo ji bude hledat?
V Oboře se válčilo, prolézaly zbytky zákopů, krátery, tráva a voskové kelímky od pití vyhazované z vlaku se pálily, prostě byla naše. U tratě se nacházela puklina v pískovci, tam jsme se snažili vsoukat, co když je tam jeskyně? Dnes? FUJ, že se vlastník nestydí. zarostlá.

Obora

5tiletý fešák

5 let

Zde jsem chodil nějakou dobu do školky, později na Nádražní ul.

školka

ZŠ Leninova (pro usnadnění hledání - nemám PŠ!), a ani jsem ho neuměl uvázat ...vlevo nahoře. Škola nebyla moje "hoby". Až později jsem zjistil, že papír o vzdělání je dobrý. Pouzdro schraňuji dosud. Třídní učitelky - pí Borovičková, Janyšková, Masná, Gillarová, Netoličková.

třídní R. Masná

Ve Struze se koupalo (oficiálně Mlýnský náhon), bruslilo, chytali jsme rybky na háček ze špendlíku. Bruslení za moc nestálo, krátké tratě a hodně haluzí a puklin, děr, a ještě k tomu kvinťáky... Hokejka home made, později bruslení u Dělňáku. Nejlepší to bylo, když se kdysi Struha rozvodnila a zaplavila louku pana P. Nebo se tomu trošku pomohlo přehrazením. Koupání už bylo lepší, jezdilo se ve vaně plechové i dřevěné, vanštroku, někdy se z nich stala i ponorka, když se převrátily. Na Bečvě se bruslilo velmi málo, nezamrzala. Pak se chodilo koupat na "druhák", kde to bylo obležené. Někdy přes zahradnictví k "prváku", později tam byla AVTBka. A Bečva dnes?
Struhu jsme prolézali od nepoužívaného mostu válečného na Šištotě pod mostky až po mlýn u Kopečků pod rybníkem Mlynářka, některým lidem na přilehlých zahrádkách se to nelíbilo. Ale těch pijavic! No aspoň jsme byli zdraví, dnes si je lidé platí.
Bunkr na Potůčkách, za podjezdem vpravo pod stromem, zbytky jsou tam dodnes, používaný několika generacemi, mrkněte se tam. Nebo když se opravovala slévárna, tak jsem se plavil na dřevěných panelech. To se však nelíbilo hrubě vrátnému panu Bal., dále Slí., Hu.. Ale jinak byli někteří vrátní hodní, i pistolku ukázali. Dost nepříjemný byl N.
Struha vedla od splavu Prváku, přes Teslu, kolem zahradnictví p. Kývaly se kterým jsem někdy vedl učené řeči, přes Šištot, kolem rybníka Mlynářka, mlýny na ní až končila u samoty Kačena u Milotic.
Rybičky, hruzáci se třeba chytali na špendlík! a šlo to, třeba Libor H. si to pak naházel na pánvici a chroustal. Dnes už Struha, ani rybním Mlynářka, neexistuje.

struha

Otec a jeho bratři + se známými - pan K..í, H...b, lékárník W........r se jezdilo na celý den v sobotu na ryby pod Choryň (s Tatrou, vlastně se dvěma), tam byla chýše z větví, ohniště s pilovým kotoučem. To místo už není, odnesla to voda 1997. Později se jezdilo ke splavu pod Juřinku z pravé strany. Na levé straně většinou obyvatelé Juřinky a z VM, na pravé Lešná, z přilehlých vsí, až z NJ. Na této straně se kdysi dobýval štěrk a toho štěrkoviště využívala Tatra pro test T138, občas si řidiči přivezli i Hakla (kolopás Sd.Kfz) a byl jsem svezen. Díky pánové. Pod títmo splavem se koupou dodnes.
Tehdy splav obsypán koupajícími se, rybáři a dnes? Po toku byla lanová lávka ke "Šnajdrovu" mlýnu, přejít ji chtělo jistou dávku odvahy. A našli se lidé, kteří z ní seskočili, i jeden dnes advokát. Tu odvahu jsem neměl.
Pro pivo lahvové jsem chodil do Přerova, ke Stančíkům či k p. Zrůnkovi do řeznictví. Ten později dělal v kovárně AVTB. První pivo před osmnácti letu věku svého jsem si dal v hotelu Radhošť.

Juřinka Juřinka

Zde byla benzín pumpa, kde jsem do Stadionu S 50 čerpal klikou u Křížů PHM u hřbitova, kde končila "Hitlerova dálnice"

pumpa


Prázdninoval jsem v Hluku, na Dolním konci, Rajčovňa, na Láně


Jelo se vlakem, pamatuji ještě dědu Ludvíka Karol (Károlyi původem z Podlužan), jako strojvedoucího na trati Uh. Hradiště - Kunovice. Na tento vlak mám vzpomínku, že jsem měl dětské hodinky a jeden pán mi nabízel výměnu za své, nepochodil, asi byl dobrý psycholog. Když jsem přijel autobusem, řídíval pan B z Lánské, sedával jsem na kapotě motoru, někdy nechal i sednout vedle motoru. Po příjezdu jsem se podíval do hospody u Nemravů, jestli tam děda Jan nemaže karty, pak byla žlutá sodovka. Naproti bylo Šimčíkovo pekařství, kde se chodilo na teplý chleba z pece, ten se dobře okusoval. Do obchodu k "Borýskovi" na žlutou sodovku, suchý salám a pod. Prožívání s bratranci. Vyzkoušel jsem si i mlácení cepem, úmorné bylo ztloukání másla. Děda nerad půjčoval kolo. Odebíral Lidovou demokracii, v té jsem si i početl, pak skončila nařezaná na hajzlíku nad hnojem. I u tety tak končila Vlasta. Kdo neměl novější barák, a těch bylo tehdy pomálu, tak kadil na hnůj. Též se v drtivé většině domů nezamykalo, mohli jste jít hned do kuchyně, ani o zvoncích nevím. Zdravilo se kde koho staršího, nakonec jsem ani nevěděl, kdo všechno je rodina. A když, tak se ptali a čísi, od kterého? Josefa.

A víte, že to letělo? Hluk - Babí hora. Možná si někteří Hlučané vzpomenou na letecký kroužek ve školním sklepě, který vedl bratranec Alois P

letadlo

Strýc s tetou měli holičství a kadeřnictví, po znárodnění pak jezdil do dolu v Ostravě a to jsem v sobotu jak jezdíval zpět vždy čekal u vlaku na vyhozené bonbony. Teta pak dělala v Autopalu, později i strýc.
Strýc a teta kapitalisté.

Pamatuji, jak jednou o prázdninách u školy hořelo, sláma poletovala po celé dědině. Pochod na pole Stará hora, Babí hora bosky, v prachu cesty, kopání motykou, třešně u silnice ..., koupání Okluky, olepené nohy od téru ze silnice... Od tety přes Járek jsem se strýcovou vzduchovkou vystřílel naproti sousedovi okno do chléva.
Tenkrát nebyla k dostání lepší kola, ve Sklárnách jsem si v r. 1962 vydělal na brigádě 900 Kčs a kolo Favorit silniční za 960 Kčs se kupovalo v Hluku po známosti.
I děcka tam později pobývala a pes Žeryk rostl. Jezdil jsem tam rád.

Dávám si dohromady rodokmen, první záznam z r. 1711, děda se narodil v č. 335, otec v č. 578, matka 794.


1957, sledujeme Sputnika, amatéři mohli jeho pípání (elektronkový vysílač) poslouchat na 20 a 40MHz. A to jsem dával v 15ti na "OPčanku", ach kde jsou ty doby pálení natě bramborové s opékáním brambor ...

Na nějakém výletě někam, SOU Frenštát

Pulčiny 1966, štruksáky upravené do zvonu, půllitry a knife upravený z řeznického. Půllitry zakoupeny s košilí, tornou v Kotexu v Praze, maskáčový kabát za 50 Kč od vojáka ze zdejších kasáren. Jednou mi ujel vlak z Lomenska a tak jsem šel pěškom do Vsetína, kdo by mně také zastavil. Ale ono tehdy jezdilo aut pomálu. Také jsem šel za tmy ze Zděchova na Lomensko na vlak, šahal po zemi, zda jsem na chodníčku, došel.

15 let

Když jsem narukoval (PVOS VÚ 5984c Chropyně - Ostrava, Olomouc, Zářičí (a dotáhl na pplk., nyní v.v.))

vojna

Tady jsem viděl na planžetu v noci 21.8.1968 jak k nám letí z Polska osvoboditelé. Na letišti v Bochoři měly být údajně na ploše naházené pumy, poletoval nad námi černý dvouplošník. Na mnou naladěné R118 pak velitel roty kpt. (mjr. ?) P....ch vyzýval občany, aby je neživili a nijak je nepodporovali. Pak jsem ho po letech potkal v NJ, kde dělal vedoucího v samoobsluze.... Když jsem se k němu přihlásil, volal na prodavačky: "Vidíte? ten podemnou sloužil".
Tuto aktivitu jsem později z pochopitelných důvodů neuváděl. Nesnáším šikanu a křik nadřízených.
Vsuvka. Konec roku 1981, "polská krize", spali jsme oblečení, pod polštářem škorpion, určené místo v autobusu. Nálada že to Polákům vrátíme za 1968. Co myslíte, bránili by se?

Před vojnou (tranzistorák Hitachi KH 907 za 1 1/2 výplaty) a na sklonku vojny, vychrtlý jsem nebyl, za náročnou službu se braly kompoty


A když jsem se z vojny vrátil, moto koupeno po známosti v Bílovci, 1971. Před tím jezdil na Jawa Cross 90 od bratrů z SK (i ze Zářičí kde byla uschována), ach to startování... Hledání nového zaměstnání.

Kdf 82 po dlouhém přesvědčování vlastníka zakoupen v Praze, pak ještě v Martině zakoupen další s kastlou asi Adlera, nepojízdný.
V okrese bylo asi 18! KdFů. Jeho prodej mě bude ještě dlouuho mrzet

Další byl VW 1200, 1973 - 1975. 1975 neues Trabant kombi zakoupen v B. Bystrici (zde by bylo vhodné položit všimné, zavolal na SK a v BB bez problémů) později to k Š kombi v pozadí

Vsetín 1972, při výslechu 1976, na dovolené ve VT

1977 cesta Polskem, v Zakopanem výměna peněz, Nowy Targ přespání, odskok na jezero Czorsztynskie, Warzawa kde se opět přespalo (na náměstí), pobyt na Mazurách Gizycko, jezero Niegocin a Mamry.
Wolfschance, prohlídka areálu, fírer nebyl přítomen. Tam prodávali různé nálepky, nášivky, děcku jsem koupil šle s americkou vlajkou, ze školy mi pak bylo doporučeno, aby je do školy nenosila (srp s kladivem neměli).
Pak Elblag, Gdaňsk (na pláži jsem spal pod vozem). Po cestě zpět v rádiu oznámení, že jsou tam nepokoje, hrad Malbork, Krakow, s Trabantem combi. Ten byl v Polsce vícekráte.



Nimnica s Vaurien - SK, před tím Moth, na Bystřičce, ten se převážel na střeše

Druhá OP do 31.12.2005, třetí asi už bude doživotně, oh jak jsem se mýlil

OP 1980

Za to první vysvědčení jsem dostal od šéfa hodinky. Test, z ML dvojka na státnici za to, že jsem tvrdil, že v CCCP je diktatura proletariátu, a že prý ne, že si to řekli na sjezdu. Z diplomky o obhájci v přípravném řízení jsem musel vyškrknout několik autorů, že emigrovali.

Řidičák, podle nového A1, A, B, C, T, (M 1963, A 1967, B 1971, C 1986)


Druhá vložka, kamarádi první "procvakali"


Pieštˇany 1982

Harceři, tábor v Polsku a poté zde v Žerotínce ZDŠ, šéfuji, 1988/1989. Byli v AVTB, ve Sděl a zab. dílnách, ve zdejších a vsetínských sklárnách, kostelík V. Lhota, na Bystřičce kde se podívali na potápěče MV a zpět pěškom přes Lhoty, na Pustevnách, Radhošti a do Rožnova pěšky, po cestě zmokli, navařil se čaj každý dostal acylpyrin. Všeci bez následků. V Poličné si zastříleli ze vzduchovky, běh do schodů, muzeum, v kostele, na Helštýně. Hasiči a VB ukázali techniku ...


Velká voda 1997, jediný průjezdný most na Juřinku

Na dobrovolném cvičení

V kompjůtru - leden 2003

ja u tv

Herlíkovice 2003, v parku ve VM při jakési akci

2004 - hrad, castle, Burg Starý Jičín

na hradě

Čeladná 2005, Pardubice 2005 při koňských akcích

Na svých statcích

statkář

Pracujííí

padl
čistím studánku

Ale není to zadarmo

Ale si i relaxnu

bože ta pohoda

Prezentace

Mein kanzlei, po jednom šéfovi a v dalším, po vyhnání z ráje

Zase bez padáku

orech

Medůvka

Tak jsme jim to dali, že Lukišu

 Máj 2008, už dvě léta rentiér

máj08

Bruslííím, uzavřená cesta na Hranice, cca 2,5 km, červec 2008

brusle bruslím

Olomouc letiště, sprint aut 2008

Valach vyhrál v Cholticích 26.10.08, ale dávám mu zabrat, co?

Choltice Choltice

Bruslení u Kauflu 09

Palačov, vzpomínková akce 2009, B 24 "Flying Finger", pilot P. J. Crossmann

Psí závod Choltice 2011, č. 11, ten černý mi vletěl pod nohy a úraz hotový, pojišťovna hradila

Vypouštění draka u boudy Špindlerovy 2011, vlastně už v Polsku

Máchův rybník 2012

Reklama v Doksech

Konopáč 2013, že by nová tvář v propagaci firmy?

Opět trocha práce

Valašská disciplína - skok přes dřevařskou pilu, umyl, vyfotil, odjel na ošetření, mazáno Betadinem, dobrá mastička

Krakonošov 2013, celá 6tihodinová tůra od Špindl. boudy na Labskou odšlapána bosky

Sjezd od ŠpB aj.

Pozooor jedůůůů klikněte

Hledám poklad na Jadranu 2013

Mladý, krásný, zdravý, štíhlý a proto Radostí ku zdraví


2016, po 25 letech s některými žáky, průměr třídy 1,84, 50 % vyznamenání, dnes kupa VŠ, šéfů

Nabrůsil sem si kosůůů, 19.5.2017 ...



i i i


Koryčany



m m m



Konopáč 2017


4. srpna 2018 takový odskok na Bečvu pod Juřinku (naposledy jsem se zde čvachtal v červci 2010?). Voda teplá, a jak vidíte, tak je jí dosti, kdyby nebylo, tak přes splav neteče, byl by suchý. Zde se koupávalo v 50 - 60 letech, jak psáno v Pár obrázků. Nikdo další ve vodě, ani rybáři. Asi jsou všeci v Mexiku. A skáčou jen malé rybičky, žádné ostroretky jako kdysi. Vybavení nořící z r. 1967 pro Bulharsko. Odskočit bude třeba častěji.

Slovo jsem dodržel - 10. září 2018, pohoda jak v dysnejlandu, teplota vody neznámá, chce to jen trošku odvahy


2019
Zjišťuji - ač mlád, zdravý, chytrý - tak ubývá sil, už ani robky na kole nedoženu, v bazénu uplavou. Bude třeba zvýšit tréninkovou zátěž. Tak jsem 06.2019 začal ve vodě

zaběhl jsem si na suchu přes 16 min, takže asi 3,5 km, do ..., nejde vložit video z poctivého tréninku

29.06.2019
Ráno bazén VM, odpoledne splav pod Juřinkou, voda měla 24°, opět jediný

Jak v pohádce, červen 2019, kdo nám dá víc?


20.10.2019 pod Juřinkou zase sám, i kočka následovala příkladu


Něco z historie slévárny a strojírny, takové dekly najdete ještě dnes

Takové si to pamatuji

Úderníci klikněte

Na udání byl v 50 letech hledán "poklad", nalezen nebyl, kdo ví, kde tam je.


vizte https://plajavm.rajce.idnes.cz